Gmina Będków

Powierzchnia: 58 km2
Liczba ludności: 3 583
Wójt: Lesław Kołodziejczyk
Przewodniczący Rady Gminy: Andrzej Badek
Adres Urzędu Gminy: 97-319 Będków ul. Parkowa 3
tel./fax.(044) 725-70-12

Gmina w pigułce:
Będków to gmina rolnicza, wyspecjalizowana w hodowli bydła mlecznego i mięsnego. Dobre warunki rozwoju osadnictwa letniskowego.
Historia i zabytki:
Pierwsza wzmianka w źródłach pochodzi z 1232 - 1233 r. i została zapisana jako Bandkow. Położenie nad Wolbórką, rzeką będącą dawną i tradycyjną granicą ziem sieradzkiej i łęczyckiej, było korzystne. Wiodła tędy ważna droga z Piotrkowa przez Moszczenicę, Będków, Niesułków i Bielawy do Soboty. Położenie na pograniczu dwóch prowincji, przy przeprawie szlaku handlowego przez zabagnioną dolinę rzeki, było pomyślne dla rozwoju miejscowości i m.in. dzięki temu przekształciła się ona z czasem w osadę targową. W 1453 r. Spinkowie ówcześni właściciele dóbr wystarali się dla Będkowa o prawa miejskie. W okresie oświecenia właścicielem Będkowa był Jan Dembowski biskup kamieniecki. Zamierzał on stworzyć z miasteczka znaczące centrum życia przemysłowego i handlowego. Te ambitne zamierzenia kontynuowane były przez następnego dziedzica Będkowa, Aleksego Dembowskiego. Na początku XIX wieku plany rozwoju i rozbudowy miasta ostatecznie upadły. W XX wieku ta niewielka, malowniczo położona nad Wolbórką miejscowość stała się znana dzięki Stanisławowi Władysławowi Reymontowi. Pozostały tu pamiątki po rodzinie pisarza: drewniany dom i młyn wodny, w pobliżu którego rośnie okazała lipa - pomnik przyrody, będący być może, śladem dawnego parku dworskiego.
Dzień dzisiejszy i perspektywy:
Położona o 30 km od Łodzi gmina Będków ma charakter typowo rolniczy dzięki stosunkowo dobrej klasie gleb. Gmina Będków ma powierzchnię 5.790 ha, z czego 4.870 ha to użytki rolne, lasy zajmują 423 ha, a 495 ha to pozostałe grunty i nieużytki. Dominującym zajęciem jest rolnictwo. Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi 6,8 ha. Władze gminy oczekują na inwestorów, zarówno w przetwórstwie owocowo – warzywnym i mięsnym oraz produkcji materiałów budowlanych i prefabrykatów, jak również w produkcji „zdrowej żywności” . Walory krajobrazowe i czyste środowisko naturalne sprzyjają stałemu rozwojowi agroturystyki i osadnictwu letniskowemu w dolinie Wolbórki.


Strony przygotował i opracował Michał Głębowski dla Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim. Uwagi i zapytania prosimy kierować pod adresem sekretariat@powiat-tomaszowski.pl